Péče o vlasy

„Vlasy jsou nástrojem k získání muže,
lesem, v němž si bůh lásky Amor staví své hnízdo“.
Robert Barton, XVIII. století

Ať už plavé či kaštanové, rovné či vlnité, střižené na krátko nebo dlouhé, vlasy se mohou stát skutečnou ozdobou ženy. Kudrnaté lokny vzbuzují vášeň. Dlouhé rozpuštěné vlasy, volně spadající na ramena, odedávna symbolizují smyslnost. Ne náhodou je básnici ve chvílích inspirace srovnávají s tajemně blyštícím se zlatem nebo třpytícím se hedvábím...

Vlasy stříháme, vyholujeme, natáčíme na natáčky, barvíme si je všemi barvami duhy, pilně česáme hřebeny a kartáči. Narovnáváme vlnité vlasy a z rovných vlasů tvoříme vlasy vlnité. “Rveme si vlasy“, počítáme vše „do posledního vlásku“, „neustupujeme nikomu ani o vlásek“, „navzájem si vjíždíme do vlasů“ a “upomínáme se do posledního vlásku“-.. Bylo by přitom lepší o vlasy spíše pečovat a chránit je.

Pravidla péče o vlasy

Při správné péči o vlasy hraje důležitou roli jejich mytí. Navzdory zažitému názoru, že časté mytí hlavy neškodí, ale je nutno to provádět správně, je šampon TianDe vhodný pro časté použití.

Při mytí vlasů je nutno dodržovat následující pravidla:
1. Šampon volte dle vašeho typu vlasů.
2. Nenanášejte šampon přímo na pokožku hlavy, malé množství šamponu vždycky v dlaních zřeďte vodou a teprve pak vzpěňte ve vlasech.
3. Nenechávejte šampon na vlasech a pokožce hlavy dlouho.
4. Hlavu ani vlasy „nedrbejte“ při mytí příliš, dbejte na dokonalé opláchnutí.
5. Pro mytí vlasů používejte teplou nebo vlažnou vodu.
6. Vyhněte se častému vysoušení vlasů fénem.
7. Rozčesávejte již trochu proschlé vlasy, používejte přitom hřeben s tupými, zakulacenými a ne moc hustými zuby.
8. Nezapomeňte v případě potřeby použít doplňkové přípravky péče o vlasy, tj. balzámy a masky.

Leské a zdravé vlasy jsou výsledkem harmonické činnosti celého organismu a náležité péče o něj.

Normální vlasy vyžadují pravidelné mytí šamponem podle míry zašpinění a používání balzámů a kondicionérů.

Pokud se vlasy nějak odchylují od normy, např. jsou příliš mastné, suché, lámavé, začínají řídnout, šedivět, mají lupy, vyžadují speciální péči.

Nejrozšířenější problémy vlasů

Mastné vlasy. Majitelé mastné pleti mají zpravidla i mastné vlasy. Hyperaktivita mazových žláz produkujících nadměrné množství mazu se stává příčinou mastných a neupravených vlasů. Takové vlasy je třeba často mýt, protože mastnota na sebe chytá hodně špíny a prachu.

Suché vlasy. Často se lámou, jsou hrubé a na konečcích roztřepené. Aktivita mazových žláz je snížená a vlasy jsou bez lesku. Tyto vlasy nepotřebují časté mytí, ale prospívat jim bude pravidelná masáž pokožky hlavy a masky na vlasy.

Tenké vlasy. Takové vlasy nemají vůbec žádný objem a dají se těžko upravit do nějakého účesu, vypadají slabě a bez života, jsou lámavé a snadno elektrizující. Mohou být jak suché, tak i mastné. Tenké vlasy vyžadují velmi opatrné zacházení, doporučuje se neprovádět jejich častý styling a používání agresivní vlasové kosmetiky. K péči je třeba volit jemné přípravky, nejlépe s přírodními složkami, povinné jsou balzámy a masky.

Řídnoucí vlasy. Ovlivňovat růstový cyklus vlasů a vyvolávat přechodné nebo trvalé vypadávání vlasů (alopecii) může celá řada příčin, k nimž patří například užívání léků, záření, chemoterapie, působení chemických látek, hormonální procesy a nesprávná strava, onemocnění štítné žlázy, celkové nebo lokální onemocnění kůže a nervové vyčerpání.

Šedivějící vlasy. Existují dvě hlavní příčiny vzniku šedin. První příčinou jsou změny kolem 40-60. roku života v důsledku stárnutí. Druhou akutní nebo chronické stresy. V obou případech předchází vzniku šedin snížení dodávek krve a kyslíku, které vyživují pokožku hlavy. Za vznik předčasných šedin může také nahromaděný stres. Jeho následkem vlasy vypadávají, ztrácejí pigment a šediví. Předčasně lze zešedivět i kvůli dietě, kdy se v organismu narušují funkce bílkovin. Nicméně podle statistik je okolo 30% případů vzniku předčasných šedin vratné. Přesto je samozřejmě lepší předcházet předčasnému šedivění správnou volbou speciálních pečujících přípravků.

Zajištěním správné a pravidelné péče o vaše vlasy s pomocí speciálních přípravků TianDe budete mít vlasy nejen krásné a zdravé, ale ochráníte je také před nepříznivými vnějšími faktory.

Vlasy s lupy. Lupy jsou nadměrně se tvořící rohové šupinky na kůži vlasové části hlavy. Statisticky je doloženo, že okolo 30% obyvatel naší planety trpí lupy a až 50% z nás se alespoň jednou za život s touto nepříjemností v podobě lupů setkalo.

Existuje mnoho příčin, proč vznikají lupy. Mohou to být vnitřní narušení organismu: hormonální, nervová, imunitní, infekční onemocnění, dědická dispozice, potravinová alergie, neracionální výživa s nedostatkem vitamínů a stopových prvků, stres a vypětí. Dále pak vnější nepříznivé faktory jako znečištění prostředí, špatná péče o vlasy, nadměrné užívání laku, gelů, barev a dokonce chladné zimní počasí. Existuje ještě jedna velmi rozšířená příčina výskytu lupů a tou jsou mikroskopické kvasinky. Ty žijí trvale na pokožce hlavy a neškodí do doby, než se z nejrůznějších důvodů přemnoží. Tak vznikají lupy. Proti lupům pomohou šampóny na bázi speciálních fungicidních složek (pyrithion zinku, výtažky z tibetských bylin, zázvoru a dalších).

Poškozené vlasy. Takové vlasy jsou hrubé, suché, křehké, porézní, snadno vypadávají a lámou se, na sluníčku blednou, konečky vlasů se třepí.

Nejrozšířenější příčiny poškození vlasů

1. Vliv slunečního záření, tepla, znečištění prostředí.
2. Příliš časté česání nebo mytí.
3. Časté fénování (škodí obzvláště suchým vlasům).
4. Hrubé a nešetrné zacházení.
5. Příliš časté barvení (hlavně zesvětlování vlasů) nebo vodová ondulace.
6. Neodborné barvení.
7. Trvalá a žehlení vlasů.
8. Chlorovaná voda v bazénu.

Vlivem jednoho nebo několika výše uvedených faktorů začínají buňky vrchní šupinaté vrstvy ztrácet celistvost. Povrch vlasů přestává být jednolitý, objevují se mikroskopické trhliny. Vlasy se snadno zašmodrchají, ztrácejí lesk a vitalitu. Konečky se třepí. Tyto vlasy nelze považovat za zdravé. Nutně potřebují speciální léčebně-profi laktické
pečující přípravky a intenzivní regenerační procedury s pomocí balzámů a masek.

Každý přípravek patří do určité řady.

Master Herb – řada obsahující intenzivní léčebně-profilaktické šampóny a balzámy. Unikátní rostlinné složení přípravků poskytuje viditelný výsledek srovnatelný s terapeutickým účinkem. Tyto přípravky upevňují vlasové kořínky, redukují vypadávání vlasů, bojují proti lupům, obnovují barvu vlasů.

Přípravky péče o vlasy od firmy TianDe s výtažky ženšenu, ling zhi, shou wu jsou vytvořeny speciálně pro ty, kdo bydlí ve velkých městech nebo ty, jejichž vlasy jsou vystaveny trvalému stresu a potřebují doplňkovou ochranu a výživu.

Řada Aloe Rich dodává pokožce hlavy a vlasům minerály a zajišťuje ochranu před vnějšími agresivními faktory.

Řada Fruit Energy poskytuje vlasům náboj ovocné energie, chrání před vznikem lupů.

Řada Bio Rehab je založena na tibetských bylinách a obnovuje oslabené a poškozené vlasové folikuly, stimuluje růst nových vlasů, zabraňuje jejich dalšímu padání.