Jak se zbavit akné?


Co je to vlastně akné? Je to je zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje postižením kožních tukových žláz (mazových žláz), a dochází při něm k ucpání jejich pórů a výsevu lézí běžně zvaných pupínky nebo uhry.

Akné se většinou vyskytuje v obličeji. Není ale výjimkou jeho výskyt na krku, na zádech, hrudníku... Akné představuje jedno z nejčastějších kožních onemocnění.


I když akné neohrožuje přímo naše zdraví, tak u jeho těžších forem může dojít až k trvalému zjizvení kůže. Příčina vzniku akné často spočívá ve zvýšené aktivitě žláz a špatném odlupování pokožky. Akné se vyvine téměř u 85% adolescentů a mladých lidí ve věku 12 až 24 let.

Vyskytují se černé tečky, bílé puchýřky, zarudlé skvrny, které se nejčastěji objevují na tváři a zádech. Následkem akné mohou vznikat hluboké, těžko odstranitelné jizvy. Akné trpí mnoho dospívajících a pro některé z nich to znamená velice nepříjemný a dlouhodobý problém.


Mýty o akné

  • Jeden z nejrozšířenějších mýtů provázejících akné je, že akné je záležitostí pouze teenagerů. Bohužel i mnoho dospělých trpí tímto onemocněním. Pokud jste měli v pubertě akné a neléčili jste ho, mohlo na Vaší pleti zanechat drobné jizvičky. Své pleti byste proto měli věnovat odpovídající péči bez ohledu na Váš věk.
  • Někteří lidé si myslí, že akné je pouze fyzický problém. Pokud ale akné na pleti zanechává jizvy a jiné viditelné následky, jde i o problém psychický. Velké množství lidí s tímto onemocněním má například mnohem nižší sebevědomí a sebehodnocení. Proto, pokud akné trápí i Vaši psychiku, měli byste s léčbou akné začít co nejdříve.
  • Opálení vyčistí pleť. Neexistuje žádný důkaz, že opálená pleť je čistější. Naopak, pokud se v létě náruživě vystavujete sluníčku, riskujete, že pleť podráždíte a spálíte. Nemluvě o tom, že kůže nadměrně vystavovaná slunci dříve stárne a častěji se vyvíjí rakovina kůže. Sluneční záření je sice do určité míry pro organismus velmi potřebné, ale kvalitu pleti opravdu neovlivňuje.
  • Časté mytí obličeje pomáhá. Samozřejmě, že umývání obličeje ráno a večer je nutné. Ale když budete až úzkostlivě čistotní a obličej budete drhnout několikrát denně, pleť si jen podráždíte a akné se vám naopak zhorší. Dermatologové doporučují umývat si obličej dvakrát denně nedráždivým mýdlem a kůži pak jemně osušit.
  • Vymačkávání pupínků pomáhá léčit akné. Určitě to nepomůže, naopak zhoršuje kožní nález, zanechává hnědé skvrny a jizvy.

Jak přijdeme k akné

Ve většině případů začíná akné zánětem tkáně v okolí mazových žlázek. Přičemž mazová žláza samotná je počátečním bodem zánětlivého procesu, který se často omezuje na mazový kanálek. Tento zánětlivý proces je často rozdělen do dvou fází, z nichž první je neprůchodnost mazové žlázky a tvorba komedonu a druhá je samotný hnisavý proces. Je důležité si uvědomit, že silný zánět může zničit celou mazovou žlázu.




Pokud je pleť plná pupínků, zanícených vřídků a zarudlých boláčků, pak se s tímto stavem musí bojovat. Je ale zapotřebí vědět jak, aby to byl boj s vítězným koncem. Protože možná na své pleti pácháme nevědomky zlo, které za zhoršené akné může.


Jak s akné bojovat

1) Proti akné se dá bojovat hormonální léčbou, ale to je jiná kapitola, kterou se zde zabývat nebudeme.


2) Péče zvnějšku:

  • Mnoho lidí se domnívá, že akné je nemoc ze špíny. Tomu tak ale není. Je sice pravda, že pokud neudržujeme svou pleť čistou, můžeme si akné zhoršit, ale špína akné nevyvolává. Pouze pomáhá ke zhoršení stavu.
  • Pleť by se měla udržovat čistá, zabránit přehnané mastnotě pleti a lesknoucí se pokožce.
  • Pravidelné čištění pleti ráno i večer je prostě nutnost.
  • Stejně tak používání speciálních přípravků pro problematickou pleť.
  • I když můžeme mít pocit, že aknózní pleť je potřeba vysušit, není to pravda. Musíme bojovat s pouze s přebytečnou mastnotou, špínou a černými tečkami, ale nesmíme zapomínat dodávat pleti potřebnou hydrataci.
  • Na vymačkávání pupínků musíme zapomenout. Je pravda, že se tímto způsobem rychleji vyhojí, ale získáme tím pleť plnou drobných jizviček, které se odstraňují velmi složitě.
  • Pro líčení používáme kvalitní přípravky, které obsahují pro pleť blahodárné látky a chrání ji před vnějšími vlivy.


3) Péče zevnitř:


  • Proti akné a nejenom proti němu, ale proti všem kožním příznakům je potřeba bojovat také změnou jídelníčku.
  • Neexistuje obecně platný seznam zakázaných potravin. Neexistuje proto, že každý jedinec je individuální a tedy někomu nedělá dobře čokoláda, někomu jahody... prostě toto si každý musí vyzkoušet sám.
  • Je ale nanejvýš nutné jíst pestře a vyváženě, nezapomínat na potraviny bohaté na vitamíny a minerály, zejména si naše tělo žádá zinek.
  • Rozhodující je také pitný režim. Voda pomáhá odplavovat nečistoty z těla, a to platí i pro nečistoty v pleti. Zapomeňme na různé perlivé vody, nejlepší vodou je voda z kohoutku, nebo bylinné čaje.
  • Voda z těla odplavuje nečistoty, takže nezaškodí se občas trochu zapotit při sportu, nebo třeba při štípání dříví...


4) Životní styl:


  • Jak v dnešní době žijeme a jak se žilo dřív? Rozdíl zde je, ale akné je dnes, tak jako bylo i dřív.
  • Přesto naší pleti všeobecně nesvědčí, pokud se pohybujeme v zakouřeném prostředí, jsme vystavováni vlivům klimatizace, jsme neustále ve stresu... I toto vše má vliv na tvorbu akné.
  • Přistupujme k naší pleti a k sobě samotnému s péčí, kterou si naše pleť a naše tělo jako celek určitě zaslouží.
  • Máme totiž jen to jedno...

Mít krásnou a bezchybnou pleť je s TianDe snadné!

Vše co dnes děláte - nebo neděláte - ovlivňuje, jak budete vypadat zítra. Nezáleží na vašem věku!

Lidé se domnívají, že dobrý vzhled je dar, že je daný od přírody. Ve skutečnosti je nutné do něj investovat čas a usilovnou práci. I zde si musíme vypěstovat správné návyky.

Základem pěkného vzhledu je zdravá, čistá, svěží pleť. Začněte (jestliže již neprovádíte) s ošetřováním obličeje, krku, výstřihu a rukou dvakrát denně, jemně, ale účinně správnými kosmetickými přípravky. Pěstěná pleť vypadá mladě a zdravě. Za nějaký čas budete rádi, že jste se o pleť starali dvakrát denně pár minut. Není nad prevenci!

Vyberte si čistící gel nebo pleťové mléko a tonik vhodný pro vaši pleť a používejte jej ráno a večer k jemnému čištění pleti. Jestliže máte mastnou pleť nebo příležitostné beďárky, zvolte spíše čistící gel místo čistícího mléka. Vhodný jemný peeling a správně zvolený tonik, který vždy ukončuje čištění, jsou nutností. Ošetření ukončete hydratačním krémem, protože hydratace je pro každou pleť úplně nezbytná.

Máte-li nečistou pleť, potom budete mít pravděpodobně tendenci spíš pleť vysušovat. To bohužel není většinou řešení – to může celou záležitost jen zhoršit. Je lepší pomoci pórům dýchat, jemně a přitom dostatečně pleť čistit (nepřehánět!) a hydratovat lehkými krémy určenými na smíšenou až mastnou pleť, takže pleť nebude mít potřebu vyrábět nadměrné množství mazu.

Jestliže problémy přetrvávají nebo máte opravdu problematickou pleť, použijte speciální výrobky pro pleť náchylnou k tvorbě akné.


Nestárnoucí krása:

Krása ženy prochází mnoha stádii. Změna, ne věk, je nejlepším signálem, že je čas vyzkoušet něco nového. Jestliže se změní struktura, vitalita nebo odstín vaší pleti, budete potřebovat jiné přípravky k ošetření pleti. Povadlá pleť může být už problémem. Regenerujte ji pomocí speciálních přípravků, které musí být zvoleny podle typu vaší pleti. Používejte zvlhčující krémy, které hydratují pleť a dopřejte pleti výživu speciálními séry a kůrami proti vráskám.

Od 25 let je čas na zahlazení a rozptýlení drobných vrásek kolem očí speciálním očním krémem, který byste měly používat ráno a večer.

Vždy chraňte svoji pleť krémem proti slunci. Jestliže máte ráda opálený vzhled, vyzkoušejte na obličej raději samoopalovací přípravky, než slunění.

Krása v každé fázi vašeho života je založena na tom, abyste se cítila spokojená sama se sebou. To znamená pečovat o sebe tak, aby vám to dělalo dobře. Pijte hodně vody, jezte zdravá jídla a cvičte, abyste přirozeně zářila zdravím.

Milované sluníčko - přítel nebo nepřítel?

Kdo není opálený je vlastně nezdravý. Tento trend v naší zemi převládá už dlouhé roky. I přes varování odborníků ležíme dlouhé hodiny na sluníčku a při nedostatku času navštěvujeme solární studia.

"Vždyť já to slunce tak miluji, nemohu bez něho být," povídá mi vysušený obličej plný vrásek a pigmentových skvrn. S opovržením v hlase vůči mému bledému obličeji, mi vysvětluje svou sluneční závislost. Blednu ještě víc, ale nad hloupými výroky, které slyším.

Kůže je vizitka odrážející vnitřní stav těla a duše. Celosvětově rostou výdaje za péči o pokožku, což zdaleka není jen marnivost a potřeba zůstat mladým a krásným. Mnohdy pozdní péčí doháníme to, co jsme v minulosti z neznalosti či lehkomyslnosti zanedbali. Zachraňujeme a léčíme, co jsme nemuseli nikdy mít.

Kůže je elastická, má schopnost se regenerovat, ale není nezničitelná. Nejtenčí je na očních víčkách a proto v této oblasti se nejdříve nacházejí první vrásky, které nás tak sužují. A právě partie kolem očí nám řeknou vše o našem stáří.

Od narození si kůže všechno pamatuje. Každý šrám, popálení, vykouřenou cigaretu, chvíle strávené v mrazu nebo na prudkém slunci. Každý paprsek si naše kůže pamatuje a střádá a za čas nám předloží nemilosrdný účet. Hodně sluněná pokožka vypadá brzy staře, má sklon k tvorbě vrásek, vysychá a zbarvuje se do žluta. Je tenká, plná pigmentových skvrn a pih. Nezřídka na ní propukne rakovina. Statistika je alarmující.Počet lidí s rakovinou kůže neustále stoupá.

Jenže i přes varování lékařů a vědců se lidé vystavují přímému slunci dál. Vzhled, a nejen v obličeji, hraje největší roli ve společnosti.


Co udělat pro zdravý vzhled naší pleti?

  • Děti v prvním roce věku by neměly přijít vůbec do kontaktu s přímým sluncem, starší děti pak jen krátce a natřené krémem s vysokým ochtanným faktorem.
  • Předopálení v soláriu není k ničemu. Na dovolené raději slunci uvykejte pomalu.
  • Na slunci se chraňte oděvem. Tak jako naši předkové v létě při práci na poli: Košile s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty a slaměný klobouk.
  • Používejte přípravky k opalovaní s patřičným SPF filmem podle svého fototypu a nedrážděte pokožku maximálním pobytem na slunci.
  • Namažte se 30 minut před opalováním, a to i pod plavkami. Krémování opakujte několikrát během dne.

Mějte rádi svou kůži, mějte rádi sebe!